כמה אחוזי הצלחה יש לטיפול זוגי?

כאשר היחסים עם בן או בת הזוג מתערערים, המחשבה לנתק את הקשר ולהמשיך הלאה עולה בנו לא פעם. עם זאת, מסיבות שונות, ברגעים קשים אלו לעיתים אחד מבני הזוג יציע לפנות לעזרה ולנסות לשקם את הקשר. אך האם טיפול זוגי שווה את הזמן והמאמץ שיש להשקיע בו וכמה אחוזי הצלחה יש בפנייה לייעוץ או טיפול זוגי?

מדוע אחוזי ההצלחה של טיפול זוגי לא באמת חשובים

בעולם המודרני רובנו נוטים לחלק את כל מה שמסביבנו באופן בינארי, הצלחה או כישלון, שמחה או עצב יפה או מכוער. יחד עם זאת, כמו מרבית הדברים בחיים, האמת היא למעשה מורכבת בהרבה. כך למשל אם מטפל זוגי מסוים יתפאר בנתון לפיו 90% מהזוגות שעברו בקליניקה שלו נשארו בזוגיות, האם נתון זה ירשים אותכם באמת אם תדעו כי 80% מכל אותם זוגות אומללים מהזוגיות שלהם ובחרו להישאר בזוגיות מתוך מניעים שגויים כמו פחד להישאר לבד או מחשבה שכך הם יגנו על הילדים שלהם? סביר מאוד להניח שלא תמהרו לבקש יעוץ ממטפל שכזה ועל כן נתונים סטטיסטיים יבשים אינם אינדיקציה נכונה בכדי לבחור יועץ לטיפול זוגי.

בנוסף, חשוב שתזכרו כי כל זוג הוא עולם ומלואו עם רקע שונה והיסטוריה וחוויות אחרות. כמו כן כל זוג נמצא בשלב אחר בחיים וכך למשל הצרכים, הרצונות והקשיים של זוג פנסיונרים עשוי להיות שונה בצורה מהותית מהקשיים והרצונות של זוג צעיר בתחילת הדרך או זוג גרושים שפתחו בפרק ב לאחר כישלון נישואיהם הראשונים. בהתאם לכך, הרעיון לפיו תוכלו להסתמך על ההצלחה או הכישלון של זוגות אחרים בשיקום הקשר שלהם בכדי לחזות עד כמה סביר כי תצליחו לשקם את הקשר שלכם לא נראה סביר כלל.

מהם הדברים החשובים להם יש לשים לב כאשר בוחרים מטפל זוגי

אם אחוזי ההצלחה של המטפל לא חשובים, מה כן חשוב? הדבר הכי חשוב הוא ששני בני הזוג יוכלו להרגיש בנוח עם המטפל. מטפל טוב ידע ליצור סביבה בטוחה עבור שני בני הזוג שבה הם יוכלו להעלות את הקשיים והלבטים שלהם ללא חשש. אם המטפל לא ישכיל ליצור סביבה שבה שני בני הזוג מרגישים כי ביכולתם להתבטא הבנה מעמיקה של הקשר לא תתאפשר ולפיכך האפשרות לשקם קשר שהתערער לא תהיה קיימת כלל.

הקשר נכשל, לא חבל על כל הזמן והכסף שהשקעתי על טיפול זוגי

גם מקורם של אמירות שכאלו הוא באותה גישה בינארית שמחלקת להצלחה וכישלון, ניצחון והפסד שחור ולבן. גם אם לא הצלחתם לשקם את הזוגיות שלכם במהלך הטיפול הזוגי, אין פירוש הדבר ששילמתם על עלות ללא תועלת. הטיפול הזוגי למעשה יאפשר לכם להבין לעומק את הקשר שלכם, את הצרכים שלכם אל מול הצרכים של בן או בת הזוג שלכם, את הקשיים שלכם אל מול הקשיים של הצד השני, את המניעים שהביאו כל אחד ואחת מכם לבחור בקשר הזה מלכתחילה. גם אם הבנות אלו לא יסייעו לכם בשיקום הקשר הזוגי שלכם, הם עשויות לסייע לכם לשקם את היחסים שלכם באופן שיאפשר לכם להתגרש ולשמור על יחסי הורות תקינים. מעבר לכך אותם תובנות לגבי עצמכם בתוך מערכת היחסים שכשלה יאפשרו לכם לבחור בן או בת זוג מתאימים יותר בהמשך הדרך ולבנות מערכת יחסים בריאה יותר ומתאימה יותר ועל כן לא ניתן לומר שטיפול שלא שיקם את מערכת היחסים הנוכחית שלכם הוא למעשה בזבוז זמן.

אם כן, כאשר ניגשים ליעוץ זוגי מתוך רצון כנה ואמיתי להבין את מערכת היחסים שלכם לעומקה ולתת הזדמנות אמיתית לניסיונות שיקום, ניתן לומר כי למעשה אין לכם מה להפסיד, בין את תבנו מחדש את מערכת היחסים הרומנטית או שתבינו בצורה הדדית ומפוכחת כי מוטב שתסיימו את הקשר הזוגי בינכם.

הצעד הראשון מתחיל ב..

תיאום פגישת הכרות

הצעד הראשון מתחיל ב..

תיאום פגישת הכרות ללא עלות

עוד רגע יהיו התוצאות