זוגיות במשבר

זוגיות במשבר – איך הגעתם למצב הזה?

אין ספק שאחד מהדברים שמעסיקים מאוד זוגות שלא מתקשרים כמו שצריך ושהמצב אצלם רע, זו השאלה איך הם הגיעו לסיטואציה הזאת? איך יכול להיות שמאז היום המאושר שבו עמדנו ביחד מתחת לחופה, כשמסבבנו כל החברים והמשפחה, הפכנו להיות זוג שלא מדבר על שום דבר? האמת היא, שמצב של זוגיות במשבר הוא לא מצב כל כך נדיר, שכן ההפך הוא הנכון.

כמעט כל זוג חווה משברים כאלה ואחרים בחיים, פשוט כי החיים מורכבים ומציבים אותנו מול אינספור אתגרים מסוגים שונים. אנחנו לא תמיד יכולים להיות מוכנים מראש לכל דבר ולכן, כאשר האתגרים הללו מגיעים, זה טבעי שכל אחד מבני הזוג יגיב בצורה אחרת. הבעיה מתחילה כאשר התקשרות לא טובה או כאשר המשבר מאוד רציני, שכן אז לרוב מגיעים למצב של זוגיות במשבר שבאמת קשה לצאת ממנו.

מהם הפתרונות הרלוונטיים במצב של זוגיות במשבר?

זוגיות במשבר הינו מצב שהוא הרבה מעבר למריבה רגילה. כלומר, כל הזוגות רבים ולכל הזוגות יש תקופות שבהן המריבות מתרחשות ביתר שאת לעומת תקופות אחרות. עם זאת, כאשר כמעט ואין תקשורת חיובית, או שלא מדברים כלל, או כשכל אחד ישן בחדר אחר או כשמתחילים לחשוב על פירוק החבילה, הרי שמדברים על זוגיות במשבר. זה נשמע לכם מוכר?

אתם מתלבטים מה אפשר לעשות? אם כך, כדאי שתעצרו לרגע את רכבת ההרים שעליה עליתם, כי גם כאשר המצב הוא של זוגיות במשבר, לרוב יש מה לעשות בנידון. אם ניסיתם לדבר על הדברים בדרך שאתם מכירים ואם אתם לא מצליחים לצאת מהמצב הזה, כדאי לדעת שגם ייעוץ או טיפול זוגי הן אופציות שמאוד מומלץ לחשוב עליהן ברצינות בנקודה זו.

אומנם זה נכון שלא תמיד קל לנו להודות שאנחנו צריכים עזרה, אך מצד שני, להמשיך עם המצב כפי שהוא זו לא בחירה נכונה בשום מקרה. במילים אחרות, בדרך כלל זוגיות במשבר, כשהיא לא מטופלת ומוזנחת, עלולה להוביל לפרידה או לחיים משותפים מקולקלים, כי הרי המצב המוזנח לא ישתפר מעצמו ולהיפך- הוא יחמיר. לעומת זאת, אם תיקחו את עצמכם בידיים ואם תחליטו שאתם מתמודדים עם המשבר, בהחלט יכול להיות שתצאו מכל העניין הזה מחוזקים. 

מי יוכל לעזור לכם במצב של זוגיות במשבר?

מעבר לכך שצריך להבין איך הגעתם למצב של משבר, חשוב להחליט גם איך רוצים לטפל בדברים. ראשית, כדאי שתחשבו אם אתם מעדיפים אופציה כמו ייעוץ זוגי או שדווקא טיפול זוגי יתאים לכם יותר. שנית, חשוב להחליט מי יהיה איש המקצוע שאתו אתם מתכוונים לדבר, שאליו אתם רוצים לפנות ושביחד אתו תרצו לעבור את תהליך השיקום שמצפה לכם. זוגיות במשבר זה משהו שצריך ניסיון ומיומנויות ספציפיות על מנת ללוות אתכם כדי לצאת ממנו וכדי להתמודד אתו בצורה נכונה.

לכן, אם אתם חושבים על טיפול זוגי או אימון זוגי, כדאי יהיה לבדוק מי הוא איש המקצוע המתאים לכם. זה מתחיל בכך שרצוי לבדוק מה ההשכלה שלו, כי מה פתאום שתפנו אל אדם שלא באמת למד את התחום הזה? כדי להיות מטפל צריך ידע רב וגם תעודות שמוכיחות את היכולות, כך שאתם יכולים להרגיש בנוח לשאול את המטפל שלכם איפה הוא למד, מה הוא למד ואיזו השכלה יש לו בתחום הרלוונטי.

בנוסף, כמובן שגם הניסיון יכול להשפיע על תהליך הטיפול. האם אתם באמת רוצים לקחת סיכון ולהתמודד עם זוגיות במשבר בעזרת אדם שלא ממש צבר ניסיון בתחום הזה? התשובה היא כמובן לא.

לכן רצוי לברר מזה כמה שנים המטפל שלכם עובד בתחום כי הניסיון הוא משהו שאין לו תחליף. חשוב לציין בנקודה זו, כי כשמדובר בניסיון, לאו דווקא מדובר בגיל. דווקא יועצים מבוגרים מאד, על אף שראו הרבה מקרים, עלולים להיות מקובעים על דרכים מיושנות או לא להיות ערים לתמורות ותופעות זוגיות חדשות ומודרניות יותר. על כן, הדרך הבטוחה ביותר לברר נסיון של מטפל או יועץ, היא לשבת מולו, להעלות את האתגרים שלכם בפניו ולראות האם הוא מגיב בשוויון נפש, האם הדברים מוכרים לו והאם הוא מכיל ומגיב באופן שגורם לכם להרגיש שאתם בידיים טובות.

זוגיות במשבר – החשיבות של הגדרת המשבר

עוד דבר משמעותי שכדאי שתיקחו לתשומת לבכם כשאתם מחפשים מטפל או יועץ זוגי, זו השאלה של הניסיון הספציפי במשברים מהסוג שאתו אתם מתמודדים. כלומר, כאשר מדברים על זוגיות במשבר מדברים על לא מעט סיבות שיכולות להוביל למשבר.

יש זוגות שהגיעו למשבר רציני כי הם מתווכחים ללא הרף על נושא חינוך הילדים ואילו אחרים מתמודדים בכלל עם נושאים כמו בגידה.

יש משמעות לשאלה במה עוסק המשבר הספציפי שלכם, כי אם תוכלו לבחור מטפל שיש לו ניסיון בתחום המדויק הזה, זה רצוי. אם תפנו אל מטפל שמתמודד בפעם הראשונה עם זוג שמתמודד עם בגידה, עלול להיות שהמטפל לא לגמרי יידע איך לסייע לכם. במצב כזה אתם עלולים לעבור טיפול שלא יהיה מספיק יעיל ואתם עלולים להרגיש שבזבזתם את הזמן ואת הכסף שלכם, מה שיוביל לתסכול נוראי. לעומת זאת, אם תפנו אל מטפל שכבר למוד ניסיון בנושא של זוגיות במשבר הכולל את המשבר הספציפי שלכם, הטיפול לרוב יהיה יעיל יותר.

כמה עולים טיפולים זוגיים בדרך כלל?

טיפולים זוגיים הם טיפולים לכל דבר ועניין, וממש כפי שטיפול אישי יעלה לא מעט, כך ניתן לומר גם לגבי הטיפולים הזוגיים. מצד שני, האם באמת כאשר מדברים על זוגיות במשבר מדברים במקביל על הוצאה כלכלית מופרזת?

והאם זה שהחלטתם ללכת לטיפול זה אומר שמעכשיו תשלמו על העניין הזה בכל חודש הון עתק? התשובה לא בהכרח חיובית. כדי שתוכלו להימנע ממצב שבו אתם משלמים יותר מידי על הטיפול ועל ההתמודדות עם המשבר, כדאי שתבררו מראש בנוגע לעלות התהליך. כשמחשבים את העלות של תהליך כמו ייעוץ או טיפול זוגי, חשוב להביא בחשבון לא רק את המחיר שבעל המקצוע גובה עבור פגישה, אלא גם את אורך המפגשים ואורך התהליך עצמו.

בנוסף, חשוב להבין שזוגיות במשבר גובה מכם מחיר עצום, אם זה בפגיעה בבריאותכם, בילדכם שמרגישים את המצב בבית ועלולים להגיב במשברים משלהם ואם זה בפיצויים שאתם עושים על הריקנות שאתם חשים, אם זה בפינוקים אישיים, בחוויות זוגיות חומרניות וריקניות שאתם לא נהנים מהן או מפיצויים לילדים עקב רגשות האשם שאתם חשים בעקבות הדוגמה שאתם משמשים להם. מכאן, חשוב להבין שמחיר התהליך תמיד יהיה זניח מהמחיר של לא לעבור תהליך בהקדם.

התחברות לצפיה בקורס

הצעד הראשון מתחיל ב..

תיאום פגישת הכרות ללא עלות

עוד רגע יהיו התוצאות